Info

TECHNICKÉ INFORMACE

_____

Základní informace od instalace kamen, přes provoz,
údržbu až po likvidaci.

Tato kamna mají klasickou konstrukci a vydrží i za provozních podmínek mezi 8 a 200 lety (jako kamna ze zámku Schonbrun ve Vídni) – Životnost je dána vazbou mezi výhřevností kamen a objemem prostoru, který má být vytápěn, stupněm izolace vytápěného prostoru, správnou konstrukcí komína – nekorelace vede k přehřívání kamen a implicitně k jejich poškození.

Pokud si všimnete, že se kamna přehřívají, kontaktujte ihned výrobce, aby vás informoval, co dělat. Opakované přehřívání kamen může vést k jejich zničení a společně s výrobcem lze přijmout opatření, jak tomu zabránit:

– výměna kamen za kamna s vyšším topným výkonem,
– jiná opatření;

Právě z těchto důvodů má tato brožura objasnit několik aspektů týkajících se instalace, připojení ke komínu a způsobu provozu kamen.

Rádi bychom Vás informovali, že tento výrobek je sestaven a namontován pomocí nejnovějších technologií v oboru. Použité materiály jsou certifikovány a garantovány výrobci CE. Předmontovaná terakotová kamna byla testována v tovární zkušebně a dalšími autorizovanými laboratořemi. Napojení na komín je velmi důležité, protože kamna musí mít vhodný tah. Dalším často se vyskytujícím problémem je nedostatek kyslíku v izolovaných místnostech s termopanelovým systémem bez ventilačního systému. Musíme vzít v úvahu skutečnost, že oheň je velkým spotřebitelem kyslíku. Čištění komínů musí pravidelně provádět specializované firmy.

I. INSTALACE KAMEN

Kamna položíme na místo používání v bezpečné, pevné a vodorovné poloze. Používají se běžné prostorové komíny se svody o vnitřním průměru 120 – 150 mm. Při instalaci kamen musí být bezpodmínečně zajištěna vodotěsnost svodů, aby nedocházelo ke snížení tahu a možnosti pronikání spálených plynů do místnosti. V místech připojení musí být horní svod přitažený přes připojovací čep nebo spodní svod.

Ohledně připojení kamen ke komínu budou dodrženy následující předpisy:
– připojení se provádí pouze na zděný komín se svodem odpovídajícím připojovacímu trnu:
– výška zděného komína bude minimálně 6 m;
– délka připojovacích trubek bude 1,5 – 2 m;
– svody namontované vodorovně budou mít sklon minimálně 10 – 15 stupňů směrem nahoru ke komínu;
– bude dbát na to, aby jakýkoli předmět kolem kamen byl umístěn minimálně 50 cm od strany kamen s ohništěm a minimálně 30 cm od ostatních stran kamen.

II. PROVOZNÍ REŽIM (POUŽITÍ)

Při prvním použití kamen se rozdělá lehký oheň, aby se šamotová výstelka řádně vysušila a zabránilo se jejímu poškození. Postupujte následovně:
– Otevřete dvířka topeniště;
– Vložte do sporáku cca. 0,2 kg dřevěných hoblin a na to cca. 0,5 kg dřeva;
– otevřete ventil umístěný vedle trouby na opačné straně topeniště zatažením za tyčku, abyste zajistili přímý tah. Regulátor vzduchu je uveden do plně otevřené polohy;
– zapalte oheň a zavřete všechna dvířka na kamnech;
– po rozpálení ohně zavřete startovací klapku, horké plyny budou cirkulovat kolem trouby.

Od této chvíle jsou kamna napájena dle požadovaného způsobu použití. Jelikož jsou kamna vybavena grilem, je nutné popel před každým použitím odstranit. K vaření se používá varná deska se dvěma varnými kruhy.

Nádobí lze při vaření položit na litinové kruhy. Přikrývejte nebo odkrývejte poklicí v závislosti na intenzitě ohně a požadované rychlosti varu. Na plochách sporáku v blízkosti litinových kruhů lze udržovat vysokou teplotu (nad ohněm) nebo poměrně vysokou teplotu nádobí. Doba varu nebo ohřevu závisí na materiálu a tloušťce stěn nádoby. K pečení a zapékání používejte troubu se sporákem. Je opatřena 2 bočními vodítky zajišťujícími možnost vložení plechu s pokrmy v různých úrovních trouby podle typu pokrmu. Chcete-li pokrmy upéct, vložte je do již horké trouby. Použité dřevo skladujte na místech chráněných před deštěm. větrem, sluncem, sněhem, mrazem, nadměrným teplem atd. tedy v uzavřených prostorách nebo sklepech, kde působení výše uvedených atmosférických činitelů nemůže mít negativní vliv na dobrou ochranu dřeva. Na místa použití přineste množství dřeva potřebné pro jednodenní spotřebu.

III. ÚDRŽBA KAMEN

Popelník se vyprazdňuje 1x denně, před každým vysypáním vyčistěte rošt kamen. Svody a kanály pro cirkulaci plynu jsou pravidelně čištěny, při této příležitosti se v případě potřeby provádí kontrola a oprava šamotového obložení; rám kamen je vyčištěn broušením, deska sporáku je očištěna práškem na leštění kamen a smaltované a chromované části omyty mokrým hadříkem a následně otřeny suchým hadříkem. Vyvarujte se poškrábání a poškrábání keramických a chromových částí a také je nečistěte předměty, které mohou poškodit ochrannou vrstvu.

IV. DŮLEŽITÉ SI ZAPAMATOVAT

V případě, že je na stejný komín připojeno několik topných nebo varných zařízení, budou připojena ve vzdálenosti nejméně 0,5 m od sebe. Je přísně zakázáno opouštět dům a nechávat zapálený oheň nebo spát, dokud v kamnech ještě hoří dřevo. Nedodržení výše uvedených pokynů zbavuje výrobce jakékoli odpovědnosti v případě nehod. Dodržováním těchto pokynů zajistíte bezvadný, dlouhý a ekonomický provoz kamen. Aby nedošlo k poškození kamen v důsledku špatného používání, je třeba respektovat předpisy týkající se racionálního používání kamen. Terakotová kamna se očistí na povrchu a po vyčištění se na spáry nanese tmel štětcem.

Používání kamen zanesených sazemi je zakázáno. V důsledku ucpání kamna vydávají kouř. Rovněž snížením tahu kamen již není možné zcela spálit dřevo, což vede ke snížení účinnosti kamen. Zároveň se účinnost kamen snižuje tím, že saze se sníženou tepelnou vodivostí brání akumulaci tepla stěnami kamen. Kromě toho může usazování sazí způsobit požáry.

V. BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ A POŽÁRNÍ PREVENCE

– Nucené (chemické) zapalování dřeva je zakázáno, protože to vede k velké expanzi horkých plynů, což může způsobit výbuch kamen;
– Je zakázáno rozdělávat oheň benzinem;
– Usazování sazí v kamnech podporuje vznik požárů; proto je třeba co nejvíce zamezit hromadění sazí;
– V blízkosti kamen je zakázáno skladovat hořlavé materiály (benzín, benzín, piliny, lahve atd.);
– hořlavé materiály budou skladovány ve vzdálenosti minimálně 400 mm od vzadu a od boku kamen a minimálně 800 mm od přední části kamen;
– Návod k použití bude respektován, veškerá odpovědnost spočívá na uživateli;
– Dvířka krbu musí být vždy zavřená, protože při otevření mohou létat jiskry;
– Během hoření ohně nenechávejte děti bez dozoru;
– Dokud jsou kamna v provozu, manipulace s tyčí regulátoru vzduchu, klikou dvířek a popelníkem bude pouze v rukavicích na horké předměty;
– Nepoužívejte nedoporučená paliva, včetně kapalných paliv;
– Nepokládejte na kamna předměty z hořlavých materiálů nebo předměty, které se při zahřívání roztaví;
– Při zapalování nepoužívejte hořlavé kapaliny;
– Nedotýkejte se vnějších povrchů kamen během provozu;
– Nevkládejte do topeniště velký hořlavý materiál (více než je doporučeno), aby nedošlo k poškození topeniště kamen.

VI. PÉČE O ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

DOPORUČENÍ:
– Stará kamna se předají specializovaným recyklačním provozovnám k ochraně životního prostředí a recyklaci důležitých surovin;
– Aby se emise plynů vznikající při spalování udržely v mezích povolených národními a evropskými předpisy, budou používána pouze paliva doporučená výrobcem;
– Skladování použitých paliv bude probíhat podle předpisů tohoto návodu;
– Používaná paliva budou velmi dobře vysušená;
– Oheň v kamnech nebude hořet doutnajícím způsobem;
– Kamna nepřehřívejte a nikdy do nich nezakládejte příliš mnoho paliva;
– Nepoužívejte kamna k ničení odpadu, protože není dovoleno používat paliva s příliš velkým množstvím prachu nebo paliva napuštěná toxickými látkami;
– Používání hořlavého odpadu je zakázáno;
– Během používání budou dvířka zavřená.

VII. DŮLEŽITÉ POKYNY

– Před uvedením do provozu je nutné zkontrolovat dobrý stav kouřovodu a komína;
– Při seřizování terakotových kamen s umístěním kouřovodu jsou rozhodující protipožární předpisy;
– Terakotová kamna nelze napájet koksem, protože šamot a litinové kusy se příliš rychle opotřebují;
– Místnost, kde jsou kamna umístěna, musí mít dobré větrání (pozor na dvojitá okna a dveře).

Jaký výkon kamen zvolit?

Musíme brát v úvahu i spotřebu paliva. Jeden kg dřevní hmoty dokáže vyprodukovat přibližně 4 kW výkonu za hodinu při 100% účinnosti. Účinnost terakotových kamen je cca 80%. To znamená, že 1 kg dřeva vyprodukuje 3,2 kW za hodinu.

Při výkonu 10 kW je to tedy spotřeba paliva 3,13 kg na hodinu.

* Je samozřejmě rozdíl mezi měkkým a tvrdým dřevem. Tyto výpočty jsou počítány na průměr.

Verified by MonsterInsights